Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda HGS Kurumsal ile ilgili en sık sorulan soruları ve bunların cevabını bulabilirsiniz. Hala aklınıza takılan bir şey mi var? Bizimle her tür soru, şikayet ve öneriniz ile ilgili dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

https://www.hgskurumsal.com/ üzerinden HGS ile ilgili hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?

Kayıtlı HGS Etiketlerinize bakiye yükleme ve takip etme, araç ve HGS etiketi takip etme, geçiş takip etme işlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Neden sadece PTT’den alınan etiketlere yükleme yapabiliyorum?

HGS Kurumsal, ept Sanal Mağazacılık A.Ş. tarafından PTT A.Ş. için geliştirilmiş bir hizmettir. Bu nedenle sistem üzerinden sadece PTT’den alınmış olan etiketler ile ilgili işlem yapılabilmektedir.

 

Hangi ödeme yöntemleri ile yükleme yapabilirim?

Kredi kartı ve Havale/EFT yöntemi ile yükleme yapabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile mevcut bakiyenizi kayıtlı etiketlerinize dağıtabilirsiniz, dilerseniz sadece belirleyeceğiniz etiketlere yükleme yapmak için talimat verebilirsiniz.

 

HGS Kurumsal’a Vergi Kimlik Numaram olmadan üye olabilir miyim?

Hayır. HGS Kurumsal’a yalnızca vergi kimlik numarası bulunan ticari işletmeler kayıt olabilmektedir. T.C. kimlik numaranızla HGS etiketinize bakiye yüklemek için hgs.pttavm.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

HGS Yüklemelerinin iadesi var mı?

HGS Kurumsal bakiye hesabınıza yüklediğiniz tutarlar iade edilebilir. HGS Etiketlerine yüklenen bakiyeler, etiketin iptali durumunda firmanızın HGS Kurumsal bakiye hesabına; etikete bağlı plakaya ait ceza ve ihlal durumları kontrol edilerek iade edilecektir.

 

HGS Etiketlerinden biri veya bir kaçını iptal edebilir miyim?

HGS Etiketleri iptal edilebilir, iptal durumunda etiket içerisinde bakiye bulunuyor ise, firmanızın HGS Kurumsal bakiye hesabına; etikete bağlı plakaya ait ceza ve ihlal durumları kontrol edilerek iade edilecektir.

 

Bir etiketten başka bir etikete bakiye aktarımı yapılabilir mi?

Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT tarafından alınan karara göre HGS etiketlerine yapılan her yükleme kalıcıdır ve iadesi söz konusu değildir.

 

HGS Etiketlerime Yükleme Yaptım ancak bakiye değişmedi. Ne yapabilirim?

HGS Kurumsal üzerinden bir veya birden fazla araca aynı anda bakiye yüklemesi gerçekleştirdiğinizde talebin işleme alınması biraz zaman alabilmektedir. 1 saat içerisinde hala bakiyede bir değişiklik görmüyorsanız Destek sayfası üzerinden lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

 

HGS Etiketimde ki bakiyemi nasıl öğrenebilirim?

Firmanıza tanımlanan panelinizde taşıt yönetimi altında taşıtlar sekmesinden HGS etiketlerinize ait bakiyelerinizi takip edilebilirsiniz.

 

Araçlar geçiş yapar yapmaz bakiye düşümünü panelden takip edebilir miyim?

Bakiye güncellemeleri Karayolları Genel Müdürlüğü veri tabanından alınan bilgilere istinaden 72 saat sürebilmektedir.

 

Cezai durumlarda ne yapmalıyım?

HGS Hesabınıza para aktarma ve bakiye uyarı sistemi ile etiketlerinize bakiye yükleme işlemlerinin firmanızın yönetiminde bulunmasından dolayı, cezai durumlar oluştuğunda sorumluluk tamamen tarafınıza aittir.

 

Etiketim yıprandı/eskidi/kayboldu ne yapmalıyım?

İlgili satış temsilciniz ile iletişime geçmeniz durumunda firmanıza yeni etiketler tanımlanacaktır.

 

Kullanıcı Yönetimi Nedir? Nasıl Çalışır?

Kullanıcı yönetimi ile firma personelinize görev tanımına uygun olarak HGS Kurumsal’a giriş yetkisi verebilirsiniz. Örneğin HGS Kurumsal ile ilgili ödeme raporlarını ve ödeme yetkisini sadece muhasebecinize tanımlayabilirsiniz. Firmanıza dilediğiniz sayıda kullanıcı tanımlayabilirsiniz. HGS Kurumsal’a şirket bilgilerinizle üye olduğunuz zaman size tüm yetkileri kapsayan bir ‘’yönetici hesabı’’ tanımlanır. Daha sonra ‘’Kullanıcı Yönetimi’’ sayfasından şirketinizin HGS Kurumsal profiline giriş yapabilmesini istediğiniz kişileri düzenleyebilirsiniz.

 

Otomatik Yükleme Emri Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomatik Yükleme Emri, taşıtlarınızın HGS etiketlerine tanımlayacağınız alt limit ve yükleme miktarına göre otomatik yükleme yapılmasını sağlayan bir kolaylıktır. Araçlarınıza Otomatik Yükleme Emri tanımlamak için ‘’Taşıt Yönetimi’’ sayfasının altında bulunan ‘’Otomatik Yüklemeler’’ sayfasına tıklayın. Sayfada bulunan ‘’Yeni Talimat Ver’’ butonuna tıkladıktan sonra çıkan pencereden gerekli bilgileri doldurun. Sistemde pozitif bakiyeniz bulunuyorsa sistem bu emirleri otomatik olarak gerçekleştirecektir.